IRF logo

Overview

Topical

Popular
Science

Data

Research

Search
the site

Kiruna

Umeå

Uppsala

Lund

På svenska

2003-06-02

 

Pressmeddelande

Disputation - Stormar i jordens magnetosfär

 

Eva Borälv disputerar vid IRF i Uppsala, 5 juni 2003

 

Torsdagen den 5 juni försvarar Eva Borälv, Institutet för rymdfysik (IRF), Uppsala, sin doktorsavhandling med titeln "Substorm features in the high-latitude ionosphere and magnetosphere - multi-instrument observations". Disputationen äger rum kl. 14:00 i Polhemssalen i Ångströmlaboratoriet, Uppsala. Fakultetsopponent är professor Mark Lester, från University of Leicester, England.

Avhandlingen behandlar s.k. magnetosfäriska substormar, som kan beskrivas som stormar i jordens magnetfält, orsakade av interaktion mellan jordens och solens magnetfält. Observationer av substormar har i detta arbete gjorts med både mark- och satellitbaserade instrument, för att studera substormars effekter på jordens jonosfär och magnetosvans.

Resultaten visar att substormar involverar en stor genomskärningsyta av magnetosvansen i substormprocessen. Studier jämförande olika s.k. substorm onset indicators bidrar till förståelsen om hur och varför substormar påbörjas. I kombinerade jono/magnetosfär- och solvindstudier visas att den dynamiska magnetosfären snabbt reagerar och anpassar sig till solvindsförändringar.

Eva Borälv är född och uppvuxen i Värnamo och studerade fysik vid Göteborgs Universitet 1995-1999. Sedan 1999 har hon arbetat med doktorandstudier vid Institutet för rymdfysik (IRF), Uppsala.  

Mer information:

Eva Borälv, IRF Uppsala, tel. 018-471 5930, eva.boralv@irfu.se
Rick McGregor, Informationsansvarig, IRF, tel: 0980-79178, rick.mcgregor@irf.se

Webbsidor:

Avhandlingen (abstract och full-text): http://publications.uu.se/theses/abstract.xsql?&dbid=3478
IRF Uppsala: http://www.irfu.se


HTML: Webmaster@irf.se
Uppdaterat 2003-05-26